Особливості несприятливих гемостатичних чинників перебігу фібриляції передсердь у хворих із метаболічним синдромом залежно від віку
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XVIII.4.72.2014.201Ключові слова:
фібриляція передсердь, метаболічний синдром, гемостаз, вік, інсулінорезистентністьАнотація
З метою визначення показників коагуляційного гемостазу залежно від віку та рівня ендогенного інсуліну (ЕІ) в крові у хворих із різними формами фібриляції передсердь (ФП) та з метаболічним синдромом (МС) обстежено 137 осіб із пароксизмальною, персистувальною та перманентною формами ФП та з МС, серед них 28 – середнього віку (1-ша група); 67 – літнього віку (2-га група) та 42 – старечого віку (3-тя група); 84 – з інсулінорезистентністю, 53 – без інсулінорезистентності. Проведено аналіз стану системи коагуляційного гемостазу за показниками протромбінового індексу (ПтІ), фібриногену, розчинних фібринмономерних комплексів (РФМК) та D-димерів у плазмі крові за стандартними методиками. Виявлено тенденцію до зростання ПтІ з віком та найбільше його підвищення майже на 25% (р<0,05) у пацієнтів 3-ї групи зі спонтанною гіперінсулінемією (ГІ) та з пароксизмальною ФП. Рівень фібриногену в крові мав тенденцію до зростання з віком (р<0,1) і виявився збільшеним у 1,5-2 рази при реактивній та спонтанній ГІ порівняно з особами без інсулінорезистентності (р<0,05) як при пароксизмальній, так і при постійних формах ФП. Достовірне підвищення рівня РФМК виявлено у всіх пацієнтів, проте в більшій мірі в осіб 2-ї та 3-ї групи при спонтанній ГІ (р<0,05) та перманентній формі ФП (р<0,05). Підвищення рівня D-димерів у плазмі крові виявилося характерним для 40 % осіб середнього віку та майже в 50 % – у літньому та старечому віці, переважно при спонтанній ГІ (р<0,05). Наявність D-димерів у крові виявлено в 40 %; 42 % та 54 % випадків при пароксизмальній, персистувальній та перманентній формі ФП
відповідно (р<0,05). Отже, пацієнти старших вікових груп незалежно від форми ФП та за наявності інсулінорезистентності характеризуються формуванням стану
гіперкоагуляції, що проявляється підвищенням рівня ПтІ, фібриногену, РФМК та D-димерів у плазмі крові порівняно з пацієнтами без інсулінорезистентності.
Посилання
Korkushko OV, Luhovs'kyy EV, Shatylo VB. Vikovi osoblyvosti porushen' systemy hemostazu v osib z insulinorezystentnistyu [Age features of hemostatic disorders in people with insulin resistance]. Krovoobih ta hemostaz. 2012;1-2:75-82. (in Ukrainian).
Mitchenko OI, Korpachev VV, Bahriy AE. Diahnostyka i likuvannya metabolichnoho syndromu, tsukrovoho diabetu, prediabetu i sertsevo-sudynnykh zakhvoryuvan' [Diagnosis and treatment of metabolic syndrome, diabetes mellitus, prediabetes and cardiovascular diseases]. Kiev; 2009. 40 p. (in Ukrainian).
Sychov OS, Kovalenko VM, Dzyak HV. Diahnostyka ta likuvannya fibrylyatsiyi peredserd'. Rekomendatsiyi robochoyi hrupy po porushennyam sertsevoho rytmu Asotsiatsiyi kardiolohiv Ukrayiny [Diagnosis and treatment of atrial fibrillation. Recommendations of the Working Group on Violation of the Heart Rhythm of the Association of Cardiologists of Ukraine]. Kiev; 2011. 27-30 p. (in Ukrainian).
Zotova IV, Zatejshhikov DA, Sidorenko BA. Prediktory vnutriserdechnogo tromboza u bol'nyh s mercatel'noj aritmiej: faktory gemostaza, marker vospalenija i geneticheskie faktory [Predictors of intracardiac thrombosis in patients with atrial fibrillation: hemostatic factors, markers inflammation and genetic factors]. Kardiologija. 2007;47:46-54. (in Russian).
Gorog DA. Prognostic value of plasma fibrinolysis activation markers in cardiovascular disease. J. Am. Coll. Cardiol. 2010;55:2701-709.
Irace C, Scavelli F, Carallo C. Plasma and blood viscosity in metabolic syndrome. Nutr. Metab. Cardiovasc. Dis. 2009;19(7):476-80.
Festa A, D'Agostino R, Mykkanen L. Relative contribution of insulin and its precursors to fibrinogen and PAI_1 in a large population with different states of glucose tolerance. The insulin resistance atherosclerosis Study (IRAS). Arterioscler Thromb Vasc Biol. 1999;19:562-68.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2014 M. A. Orynchak, M. M. Vasylechko
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).