Асоціаціі кластерів метаболічного синдрому і структурно-функціональних змін нирок у дітей
DOI:
https://doi.org/10.24061/164268Ключові слова:
мікроальбумінурія, мікропротеїнурія, лептин, метаболічний синдромАнотація
Встановлено доклінічну поширеність ураження нирок у дітей із метаболічним синдромом (МС). Ознаки гіперфільтрації (швидкість клубочкової фільтраціїї (ШКФ) >130 мл /хв/ 1,73 м2) виявлено в 3,3 % дітей із надлишковою масою тіла, у 5,0 % дітей із надлишковою масою тіла та артеріальною гіпертензією (АГ), у 15,0 % дітей із ожирінням і в 14,8 % дітей з ожирінням та АГ. З підвищенням маси тіла та приєднанням АГ поширеність ураження нирок у вигляді гіперфільтрації збільшилась у 4,5 раза. Зниження ШКФ менше 70 мл /хв/ 1,73 м2 у дітей з ожирінням та АГ діагностовано в 3,3 раза частіше, ніж у дітей із надлишковою масою тіла. Рівень мікропротеїнурії (МП) в сечі підвищувався зі збільшенням кількості кластерів МС. Так, у дітей із надлишковою масою тіла він становив 0,047 г/л, у дітей з ожирінням – 0,087 г/л (р<0,05). Зі збільшенням маси тіла в дітей рівень мікроальбумінурії (МАУ) збільшувався в 1,3 раза і становив у дітей із надлишковою масою тіла 26,3±28,1 мг/л, у дітей з ожирінням – 34,6±36,1 мг/л, з ожирінням і АГ – 40,0±40,8 мг/л. У дослідженні найбільш високі рівні лептину виявлені в дітей із найвищими значеннями МАУ, що підтверджує вплив гормональної активності жирової тканини на порушення функції нирок при МС.
Посилання
Arutyunov GP, Oganezova LG. Urapidil: kupirovanie oslozhnennykh gipertonicheskikh krizov i vliyanie na funktsiyu pochek. Vzglyad terapevta [Urapidil: relief of complicated hypertensive crises and influence on kidney function. Therapist's view]. Kardiovaskulyarnaya terapiya i profilaktika. 2012;11:28-5. (in Russian).
Bondar' IA, Klimontov VV, Simakova AI. Ozhirenie i khronicheskaya bolezn' pochek [Obesity and chronic kidney disease]. Terapevticheskiy arkhiv. 2011;6:66-70. (in Russian).
Galushkin AA, Batyushin MM, Terent'ev VP. Osobennosti techeniya gipertonicheskoy nefropatii u patsientov s MS [Features of the course of hypertensive nephropathy in patients with MS]. Klinicheskaya nefrologiya. 2010;6:19-4. (in Russian).
Komitet ekspertov Vserossiyskogo nauchnogo obshchestva kardiologov i Nauchnogo obshchestva nefrologov Rossii. Funktsional'noe sostoyanie pochek i prognozirovanie serdechno-sosudistogo riska [The Committee of Experts of the All-Russian Scientific Society of Cardiology and the Scientific Society of Nephrology of Russia. Renal function and cardiovascular risk prediction]. Kardiovaskulyarnaya terapiya i profilaktika. 2008;7:3-4. (in Russian).
Sirenko YuN. Simptomaticheskie formy arterial'noy gipertenzii [Symptomatic forms of hypertension]. Ukrains'kyi medychnyi chasopys. 2008;3:48-1. (in Russian).
Cozma A, Orasan O, Sampelean D. Endothelial dysfunction in metabolic syndrome. Rom J Intern Med. 2009;47(2):133-40.
Chen HM, Liu ZH, Zeng CH. Obesity-related glomerulopathy in China: a case series of 90 patients. Am J Kidney Dis. 2006;48:772-79.
National kidney foundation. KDOQI Clinical Practice Guidelines and Clinical Practice Recommendations for Diabetes and Chronic Kidney Disease. Am J Kidney Disease. 2007;49:S1-180.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 N. M. Gromnatska
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).