Стан поверхнево-активної фракції системи сурфактанта легень та динаміка рівнів колагену – IV типу у хворих на негоспітальні пневмонії, спричинені вірусною та вірусно-бактеріальною інфекціями
Ключові слова:
негоспітальна пневмонія; грип А (H1N1); сурфактант; колаген-IVАнотація
Вміст поверхнево-активної фракції системи сурфактанта легень (ССЛ) та динаміку рівнів колагену-ІV у бронхоальвеолярному вмісті вивчали в 46 хворих на негоспітальну пневмонію. 28 хворих на негоспітальну пневмонію, інтактних стосовно вірусної складової етіології (група порівняння) та 18 пацієнтів на негоспітальну пневмонію, яка ускладнювала перебіг грипу в період епідемії у 2009-2010 роках. Контрольна група складалася із 17 практично здорових осіб (ПЗО). Матеріалом дослідження при визначенні ССЛ був бронхоальвеолярний змив, який отримували при проведенні фібробронхоскопії (ФБС) за методикою Clements (1967 р.) у модифікації Ramires (1980 р.). Для вивчення ССЛ використовували прилад типу торсійних ваг Вільгельма-Люгмера. Рівень колагену-ІV у бронхоальвеолярній рідині визначали методом імуноферментного аналізу на аналізаторі “StatFax 303 Plus”. Проведені дослідження показали, що рівень поверхнево-активної фракції ССЛ у бронхоальвеолярному вмісті у хворих на негоспітальну пневмонію без ідентифікації вірусу знижений у 1,97 раза порівняно з групою ПЗО (р<0,05). У хворих на негоспітальну пневмонію, яка розвинулась як ускладнення грипу A(H1N1), нам не вдалося ідентифікувати поверхнево-активної фракції ССЛ. Рівень колагену-IV характеризувався достовірним зростанням в 1,75 раза (р<0,05) порівняно з пацієнтами, в яких не ідентифіковано вірусної складової запалення легень, та у 8,05 раза порівняно з даними в ПЗО (р<0,05).
Посилання
Hrynevych OY, Markovych IH. Hryp H1N1: uroky pandemii [H1N1 Flu: Pandemic Lessons]. Ukrains'kyi medychnyi zhurnal. 2010;5:28-32. (in Ukrainian).
Kulynych-Mis'kiv MO, Ostrovs'kyi MM. Vplyv inhaliatsiinykh kholinolitykiv na poverkhnevo-aktyvnu fraktsiiu systemy surfaktanta lehen' u khvorykh na khronichne obstruktyvne zakhvoriuvannia lehen' [Influence of inhaled cholinolytics on the surface-active fraction of the lung surfactant system in patients with chronic obstructive pulmonary disease]. Halyts'kyi likars'kyi visnyk. 2008;3:54-7. (in Ukrainian).
Radchenko OM, Panchyshyn YuM. Klinichni naslidky epidemii hrypu: dani literatury ta vlasni sposterezhennia [Clinical implications of the influenza epidemic: literature data and own observations]. Klinichna imunolohiia. Alerholohiia. Infektolohiia. 2009;10:13-6. (in Ukrainian).
Nakaz MOZ Ukrainy №128 vid 19.03.2007 “Pro zatverdzhennia klinichnykh protokoliv nadannia medychnoi dopomohy za spetsial'nistiu “Pul'monolohiia” [Order of the Ministry of Health of Ukraine No. 128 of March 19, 2007 “On approval of clinical protocols for the provision of medical care in the specialty “Pulmonology”]. 2007. 21 p. (in Ukrainian).
Ostrovskyi MM. Surfaktantna systema lehen pry zatiazhnykh pnevmoniiakh ta shliakhy optymizatsii yii medykamentoznoi korektsii [Surfactant system of lungs with prolonged pneumonia and ways to optimize its medication correction]. Halytskyi likarskyi visnyk. 2003;3:61-5. (in Ukrainian).
Gel'tser BI, Krivenko LE, Nevzorova VA. Respiratornoe vlagovydelenie i znachenie ego issledovaniya v pul'monologii [Respiratory moisture release and the importance of its research in pulmonology]. Terapevticheskiy arkhiv. 2000;72(3):46-50.
Lazarov S, Balutsov M, Ianev E. Pulmonary surfactant system. Vnutr Boles. 2001;33(1):5-32.
Kazakov VN, Sinyachenko OV, Fainerman VD. Dynamic surface tensiometry in medicine. Amsterdam: Elsevier; 2000. 373 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 І. Савеліхіна, М. Островський
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).