Вміст цинку в сироватці крові при черепно-мозковій травмі легкого і середнього ступенів тяжкості в гострому і проміжному періодах
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XIX.2.74.2015.104Ключові слова:
цинк, черепно-мозкова травма (ЧМТ), гострий і проміжний періодАнотація
У статті висвітлені питання участі мікроелемента цинку і його клінічне значення при черепно-мозковій травмі легкого і середнього ступенів тяжкості в гострому і проміжному періодах. Проведено дослідження концентрації цинку в сироватці крові на 1-2-гу, 3-5-ту, 7-10-ту, 14-21-шу добу, через один і три місяці після травми. Встановлено, що ЧМТ легкого і середнього ступенів тяжкості характеризується зниженням рівня цинку на протязі всього гострого періоду, а в проміжному періоді відмічається нормалізація показників при струсі і забої головного мозку легкого ступеня тяжкості, а зменшення вмісту цинку утримується при забої головного мозку середнього ступеня тяжкості. Оскільки черепно-мозкова травма – поліпатогенетичне захворювання, тому дослідження вмісту мікроелементів в організмі поповнюють і поглиблюють сучасні уявлення про їх роль в обмінних процесах, характер перерозподілу за дії різних чинників, що є основою для втілення нових засобів діагностики і лікування при порушенні мінерального гомеостазу різної етіології.
Посилання
Kudrin AV. Gromova OA. Mikroelementy v nevrologii [Microelements in neurology]. Moscow: GEOTAR – Media; 2006. 304 p. (in Russian).
Likhterman LB. Nevrologiya cherepno-mozgovoy travmy [Neurology of craniocerebral injuries]. Moscow; 2009. 385 p. (in Russian).
Avtsyn AP, Zhavoronkov AA, Rish MA, Strochkova LS. Mikroelementozy cheloveka: etiologiya, klassifikatsiya, organopatologiya [Microelementoses of man: etiology, classification, organopathology]. Moscow: Meditsina; 1991. 496 p. (in Russian).
Skal'nyy AV, Rudakov IF. Bioelementy v meditsine [Bioelements in medicine]. Moscow: Mir; 2004. 272 p. (in Russian).
Pedachenko EG. Sovremennye predstavleniya o patogeneze zakrytoy cherepno-mozgovoy travmy [Modern ideas about the pathogenesis of closed craniocerebral injuries]. Kiev: TOV "Zadruga"; 1996. 282 p. (in Russian).
Pedachenko YeH, Shlapak IP, Huk AP, Pylypenko MM. Cherepno-mozkova travma: suchasni pryntsypy nevidkladnoyi dopomohy [Craniocerebral injuries: modern principles of emergency care]. Kiev: VARTA; 2007. 312 p. (in Ukrainian).
Lee JL, Davis F. Traumatic brain injury and stroke. Nutrition Support for the Critically III Patient: A Guide to Practice. 2004;32:529-40.
Skalny AV. Bioelements and Bioelementology in Pharmacology and Nutrition: Fundamental and Practical Aspects. Pharmacology and nutritional intervention in the treatment of disease. 2011;25:3-10.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 M. G. Semchyshyn, V. M. Shevaga, B. V. Zadorozhna
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).