Зміни спектра білків крові і м'язів щурів за впливу ретаболілу, речовини LES-2222 і тестостерону пропіонату при харчовій депривації
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XIX.2.74.2015.88Ключові слова:
спектр білків, ретаболіл, речовина LES-2222, тестостерону пропіонатАнотація
Проведено дослідження впливу ретаболілу, похідного тіопіранотіазолу (речовини LES-2222) і тестостерону пропіонату на спектр розчинних білків сироватки крові, м’яза серця і скелетного м’яза щурів за умов харчової депривації. Для цього було сформовано п’ять груп тварин, по шість голів у кожній: контрольна І – отримувала повноцінний раціон, контрольна ІІ – піддавалась харчовій депривації впродовж дев’яти діб із вільним доступом до води; тваринам дослідних груп на тлі харчової депривації застосовували вказані речовини, які уводили щоденно також увпродовж дев’яти діб. У щурів, які піддавалися харчовій депривації, встановлено вірогідне зміщення спектра білків сироватки крові в бік зростання їх вмісту з меншою електрофоретичною рухливістю, а вищий вміст протеїнів з великим розміром молекул може бути однією з ознак наявності в руслі крові тварин білків тканин і вказувати на
руйнування їх клітин. Ретаболіл і речовина LES-2222 на тлі харчової депривації забезпечили вищий рівень транспортного білка – альбуміну, порівняно з величинами значень без їх застосування, тоді як вміст інших фракцій білків сироватки крові щурів знаходився в межах значень величин, встановлених у інтактних тварин. Застосовані речовини вплинули на зміщення спектра білків міокарда в бік збільшення α- і β-глобулінів зі зниженням їх вмісту в зонах преальбумінів, альбуміну і γ-глобулінів, що пояснюється зменшенням розщеплення білків і руйнуванням мембран та внутрішніх компонентів м’язових клітин серця. За впливу досліджуваних речовин у тканині скелетного м'яза щурів за 9-добової харчової депривації відбувається зміщення спектра розчинних білків у бік α- і β-глобулінів при зниженні вмісту преальбумінів, альбуміну і γ-глобулінів, тоді як вміст глобулінів нормалізується, порівняно до аналогів без їх застосування.
Посилання
Spravochnik Mashkovskogo. Lekarstvennye sredstva [Directory Mashkovsky. Medicines]. Available from: http://mashkovsky.ru/tiki-index.php.
Koropets'ka NYu, Ostapiv DD, Nyektyehayev IO. Porivnyal'nyy analiz vplyvu retabolilu, pokhidnoho tiopiranotiazolu (rechovyna LES-2222), testosterone propionatu na bilkovyy metabolizm orhanizmu shchuriv pry kharchoviy depryvatsiyi [Comparative analysis of the impact retabolil, derived tiopiranotiazolu (substance LES-2222), testosterone propionate protein metabolism in the body of rats under food deprivation]. Eksperym. ta klin. fiziol. i biokhimiya. 2015;2:136-45. (in Ukrainian).
Yevropeys'ka konventsiya shchodo zakhystu khrebetnykh tvaryn [The European Convention for the protection of vertebrate animals]. (Stratsburg: Counsil of Europe 18.03.1986). (in Ukrainian).
Zakon Ukrayiny «Pro zakhyst tvaryn vid zhorstokoho povodzhennya» [The Law of Ukraine "On protection of animals from cruelty"]. Available from: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/3447-15.
Vlizlo VV, Fedoruk RS, Ratych IB. Laboratorni metody doslidzhen' u biolohiyi, tvarynnytstvi ta veterynarniy medytsyni: dovidnyk [Laboratory methods of research in biology, veterinary medicine: a guide]. Lviv: Spolom; 2012. 764 p. (in Ukrainian).
Plokhinskiy NA. Biometriya [Biometrics]. Moscow: Izd-vo MGU; 1970. 366 p. (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 N. Yu. Koropetska, D. D. Ostapiv, I. O. Nyektyehayev, R. B. Lesyk, O. R. Pinyazhko
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).