Ефективність комплексної медичної реабілітації хворих, що страждають на остеоартроз колінних суглобів із супутнім метаболічним синдромом
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XX.3.79.2016.123Ключові слова:
остеоартроз, метаболічний синдром, комплексна медична реабілітаціяАнотація
Остеоартроз (ОА) – найбільш поширена патологія опорно-рухового апарату. Більше 10 % населення планети страждає цим захворюванням. На розвиток ОА впливає метаболічний синдром (МС), що призводить до перевантаження функціонування колінних суглобів, і є однією з основних причин передчасної втрати працездатності та інвалідизації населення. Лікувальна фізкультура в поєднанні з природними та преформованими фізичними факторами в комплексної медичної реабілітації ОА і МС є важливим функціональним методом відновного лікування даної патології. Проведено лікування у 30 пацієнтів середнього та літнього віку з МС, які страждають на ОА. У групі пацієнтів, які приймали комплексну реабілітаційну терапію із застосуванням лікувальних фізичних вправ у басейні та електрофорезу неокарипазином, на фоні стандартної медикаментозної протизапальної та знеболювальної терапії отриманий виражений стійкий ефект щодо купірування больового синдрому, зменшення ступеня вираженості запальних реакцій, збільшення рухливості суглобів, а також покращення якості життя, ніж у групі пацієнтів, які приймали хондропротектори та нестероїдні протизапальні препарати.
Посилання
Bur’ianov OA. Osteoartroz: pytannia patohenezu, diahnostyky ta likuvannia [Osteoarthritis: problems of pathogenesis, diagnosis and treatment]. Zdorov’ia Ukrainy. 2009;23:63. (in Ukrainian).
Kovalenko VM, Bortkevych OP. Osteoartroz [Osteoarthritis]. Kyiv: MORION; 2010. 113 p. (in Ukrainian).
Grigor'eva NV, Povoroznyuk VV, Bannikova RO. Lechebnaya fizkul'tura v kompleksnom lechenii osteoartroza kolennykh sustavov [Therapeutic physical training in the complex treatment of knee osteoarthritis]. Bol'. Sustavy. Pozvonochnik. 2011;2:35-40. (in Russian).
Povorozniuk VV. Zakhvoriuvannia kistkovo-m’iazovoi systemy v liudei riznoho viku [Diseases of the musculoskeletal system in people of different ages]. Kyiv; 2011. 360 p. (in Ukrainian).
Pshetakovskiy IL. Artrozy [Osteoarthritis]. Odessa: Astroprint; 2004. 101-16, 228-31, 241-49. (in Russian).
Rebrov AP, Romanova IA. Novye vozmozhnosti v lechenii osteoartroza [New opportunities for the treatment of osteoarthritis]. Zdorov’ia Ukrainy. 2013;4:84. (in Russian).
Sokolova LK. Metabolicheskiy sindrom: klinika, kriterii diagnostiki, printsipy terapii [Metabolic syndrome: clinic, diagnostic criteria, principles of therapy]. Mezhdunar. endokrinol. zh. 2010;1:36. (in Russian).
Tkachenko MV. Patohenetychni mekhanizmy rozvytku deformuiuchoho osteoartrozu u poiednanni z metabolichnym syndromom [Pathogenetic mechanisms of development of deforming osteoarthritis in association with metabolic syndrome]. Ukr. revmatol. zh. 2007;4:86. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Н.М. Богдан
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).