ВИЯВЛЕННЯ ТА ОЦІНКА ФАКТОРІВ РИЗИКУ ХРОНІЧНОГО ОБСТРУКТИВНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ У ПАЦІЄНТІВ ІЗ ВПЕРШЕ ВСТАНОВЛЕНИМ ДІАГНОЗОМ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXI.2.82.1.2017.27Ключові слова:
хронічне обструктивне захворювання легень, рання діагностика, фактори ризику ХОЗЛ, паління.Анотація
. За даними Всесвітньої організації охорони здоров"я (ВООЗ), на сьогоднішній день у світі біля 210 млн осіб страждає на хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Головний фактор ризику ХОЗЛ – паління, що діагностується у 80-90 % випадків. Показники смертності від ХОЗЛ серед осіб, що палять – максимальні, у них швидше розвивається обструкція дихальних шляхів і задишка. Метою даної роботи було встановити поширеність паління, як основного фактору ризику серед робітників організованого колективу, провести аналіз статевовікової структури. Дослідження проводили в декілька етапів. На першому етапі проведено опитування за допомогою оригінальної анкети, створеної на основі опитувальника GOLD (2012, 2015 рр.) та наказу МОЗ України № 555 від 27.06.2013 р. Проанкетовано 525 осіб, старше 35 років, що не мали в анамнезі будь-яких хронічних захворювань органів дихання. На наступному етапі в осіб, які набрали 18 та більше балів, проведено спірографію з бронходилатаційним тестом із використанням 400 мкг сальбутамолу та опитування за модифікованою анкетою оцінки задишки медичної дослідницької ради (мМДР) і тестом з оцінки ХОЗЛ (ТОХ). Ступінь нікотинової залежності
оцінювали за допомогою тесту Фагерстрема, зацікавленість кинути палити – за формою оцінки паління. Обстежено 136 пацієнтів віком від 38 до 77 років. У групі осіб, що регулярно проходять медичні огляди, недіагностоване ХОЗЛ становить 14,9 %. Серед опитаних, у яких було вперше діагностовано ХОЗЛ, 53 (67,1 %) особи палили, у тому числі 7 (8,9 %) – це колишні курці. При порівняні поширеності паління в осіб із виявленим ХОЗЛ та осіб без ХОЗЛ установлено, що в першому випадку курців було достовірно більше. Пацієнти, що палять, із вперше виявленим ХОЗЛ мають високий ступінь нікотинової залежності (74 %). Серед курців із вперше діагностованим ХОЗЛ 58,7 % зацікавлені кинути палити в значній та деякій мірі. Світова практика показує, що лікування пацієнтів, що страждають на нікотинову залежність, у комплексі з іншими мірами може бути дуже ефективним у зниженні та поширеності тютюнопаління, що, у свою чергу, буде вести до зниження кількості хворих на хронічні захворювання легень.
Посилання
Yu.I.Feshchenko, L.A.Yashina, A.Ya.Dzyublik, V.G.Gavrisyuk. Aktual'nye problemy lecheniya bol'nykh khronicheskim obstruktivnym zabolevaniem legkikh. Zdorov´ya Ukraїni. 2015; 20 (369):10-11
Order of the Ministry of Health of Ukraine dated June 27, 2013 № 555 "On approval and implementation of medical and technological dossier standards for the standardization of medical care in chronic obstructive pulmonary disease. ":6-54.
Order of the Ministry of Health of Ukraine dated August 3, 2012 No. 601 "On Approval and Implementation of Medical-Technological Documents on Standardization of Medical Aid in the Termination of the Use of Tobacco Products". - pp. 9-44.
M.I.Lynnyk. Porivnial'ni dani pro rozpovsiudzhenist' khvorob orhaniv dykhannia i medychnu dopomohu khvorym na khvoroby pul'monolohichnoho profiliu v Ukraini za 2008-2010 rr. K. 2011:34.
Sovremennye podkhody k diagnostike i lecheniyu KhOZL: ukrainskie spetsialisty starayutsya idti v nogu so vremenem: materіali ІІ Nauk.-prakt. konf. [«Aktual'nі problemi lіkuvannya khvorikh na khronіchnі obstruktivnі zakhvoryuvannya legen'»][Modern approaches to the diagnosis and treatment of COPD: Ukrainian experts are trying to keep up with the times: the material of II Nauk.-prakt. Conf.Nats.іn-t ftiz. ta pul'm. іm. F. G. Yanovs'kogo NAMN Ukraїni. Zdorov’ya Ukraїni. 2012; 10 (287):20-22.
O.Yu.Rebrova. Statisticheskiy analiz meditsinskikh dannykh. Primenenie paketa prikladnykh programm STATISTICA. M.: Media Sfera. 2006:269 .
J.Bourbeau. Preventing hospitalization for COPD exacerbations. Respir. Crit. Care Med. 2010; 31(3): 313-320.
S.Sidney, M.Sorel, C.P.Quesenberry. COPD and incident cardiovascular disease hospitalizations and mortality: Kaiser Permanente Medical Care Program. Chest. Bourbeau J. 2005; 128:2068-2075.
S.J.Kim. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is associated with systemic inflammation [Elektronic resourse]. Int. J. Tuberc. Lung Dis. 2011 Sep; 15(9): p. 1265-1270.
L.Rashton. Occupational causes of obstructive pulmonary disease. Rev Environ Helth. Bourbeau J. 2007; 11: p. 195-212.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 N.V. Cherepii
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).