СЕЛЕКЦІЯ СТІЙКИХ ВАРІАНТІВ УМОВНО-ПАТОГЕННИХ МІКРООРГАНІЗМІВ ЗА ВИКОРИСТАННЯ ЕТОНІЮ В КЛІНІЧНИХ УМОВАХ ПРОТЯГОМ 40 РОКІВ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXI.3.83.2017.99Ключові слова:
етоній, умовно-патогенні мікроорганізми, антибактеріальна активність, протигрибкова активність, хронічний катаральний гінгівітАнотація
Мета роботи – встановити мінімальну бактеріостатичну і бакте- рицидну концентрації етонію стосовно умовно-патогенних мікроор- ганізмів, виділених та ідентифікованих із верхніх дихальних шляхів дітей віком 11-13 років, хворих на хронічний катаральний гінгівіт за коморбідного стану (цукрового діабету І типу), у порівняльному ас- пекті з чутливістю до етонію еталонних та клінічних штамів умов- но-патогенних мікроорганізмів, виділених у 1974-76 роках. Матеріал і методи. Первині матеріали 1974-76 рр. з чутливості умовно-патогенних мікроорганізмів щодо етонію використанні з дисертаційних робіт співавторів (І.П. Бурденюк, І.Й. Сидорчук) для порівняння даних, одержаних у 2014-2016 рр. Мікробіологічні обстеження проведено в 30 учнів віком 11-13 ро- ків, хворих на катаральний гінгівіт з цукровим діабетом І типу. Забір матеріалу для мікробіологічного обстеження проведений стерильними тампонами на слизовій оболонці порожнини рота з подальшим висівом на сектори оптимального для кожного таксона твердого середовища з отриманням чистих культур. Для визначен- ня чутливості мікробів до етонію використовували метод послідо- вних двократних розведень у рідкому поживному середовищі. Результати. Показано, що чутливість еталонних штамів мікроор- ганізмів за 40 років зберігання в лабораторних умовах у напіврідко- му поживному середовищі практично не змінюється. Бактерицид- на концентрація етонію стосовно S. faecalіs АТСС 29212 підвищи- лась на 1,96 %. Показано, що бактеріостатична і бактерицидна активність етонію за 40 років понизилась стосовно клінічних шта- мів і це зниження (зростання резистентності) залежить від мік- роорганізмів, їх морфологічних, тинкторіальних та інших власти- востей. У грампозитивних та грамнегативних клінічних штамів мікроорганізмів понизилась чутливість від 1,21 до 2,56 раза. Висновок. Розвиток стійких варіантів мікроорганізмів іде шляхом поступової селекції з поширенням у клініках. Перед використан- ням етонію необхідно виділити та ідентифікувати умовно- патогенний мікроб та встановити бактеріостатичну і бактери- цидну концентрацію етонію з подальшим вирішенням питання про його можливе ефективне використання.Посилання
Blazheevskij NE, Bojko NN. Izuchenie protivomikrobnoj aktivnosti kombinirovannyh preparatov na osnove peroksida vodoroda i jetonija [Study of antimicrobial activity of combined preparations on a base of hydrogen peroxide and aethonium]. Analy Mechnykovskoho Instytutu. 2015;2:139–44.2:54–7. (in Russian). Original research
Ivantsyk LB, Butko YaO, Herbina NA, Osolodchenko TP. Vyvchennia protymikrobnoi aktyvnosti novoi kombinovanoi mazi z etoniiem v umovakh in vivo [Study of antimicrobial activity of a new combined ointment with aethonium in vivo conditions]. Aktualni pytannia farmatsevtychnoi ta medychnoi nauky ta praktyky. 2013;1:25– 7. (in Ukrainian).
Kamaeva SS. Jetonij kak lekarstvennoe sredstvo i perspektivy ego primenenija [Aethonium as a medicine and perspectives of its use]. Nizhegorodskij med. Zhurnal. 2006;4:82–4. (in Russian).
Kobzar HL. Zastosuvannia ionometrii dlia analizu dekametoksynu, miramistynu i etoniiu ta yikh likarskykh form [avtoreferat] [Application of ionometry for the analysis of decamethoxin, myramistin and aethonium and their medical forms]. Kharkiv; 2005. 20 s. (in Ukrainian).
Maksimenja GG. Kliniko-farmakologicheskaja harakteristika preparatov dlja obrabotki ran [Clinicalpharmacological characteristics of drugs for the treatment of wounds]. Voennaja medicina. 2014;2:105–14. (in Russian).
Palii HK, Nazarchuk OA, Bobyr VV, Honchar OO, Hrydina TL, Palii DV, et al. Otsinka antybakterialnykh ta protyhrybkovykh vlastyvostei suchasnykh antyseptykiv [Evaluation of antibacterial and antifungal properties of modern antiseptics]. Mikrobiolohiia i biotekhnolohiia. 2015;4:67–74. doi: 10.18524/2307-4663.2015.4 (32).57465. (in Ukrainian).
Palii DV, Stukan OK. Doslidzhennia antyseptykiv v umovakh formuvannia rezystentnosti u mikroorhanizmiv [Investigation of antiseptics in conditions of formation of resistance in microorganisms]. Biomedical and Biosocial Anthropology. 2014;22:54–7. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Л.І. Сидорчук, І.П. Бурденюк, С.Є. Дейнека, К.І. Яковець, І.Й. Сидорчук,, В.І. Бурденюк, К.Г. Тащук
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).