Порівняльний аналіз показників прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу у хворих на розацеа із різним клінічним перебігом дерматозу
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXI.4.84.2017.133Ключові слова:
розацеа, клінічний перебіг, прооксидантно-антиоксидантний гомеостазАнотація
Мета роботи - визначити та проаналізувати показники прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу у хворих на розацеа із різним клінічним перебігом дерматозу.
Матеріал і методи. Обстежено 67 хворих на розацеа (51 жінка, 16 чоловіків) віком від 27 до 64 років, з них у 24 діагностовано еритематозно-телеангіектатичну, а в 43 - папуло-пустульозну стадію (форму) розацеа. У 22 осіб дерматоз тривав до 6 місяців, у 23 – від 6 до 12 місяців, у 22 – більше року. Стан прооксидантної системи крові оцінювали за вмістом малонового альдегіду (МА) у плазмі і в еритроцитах та молекул середньої маси (МСМ Е254 та МСМ Е280) – у сироватці крові, а антиоксидантної системи – за рівнем відновленого глутатіону (ВГ) та активністю каталази (КА) у гемолізаті крові та церулоплазміну (ЦП) – у сироватці
крові згідно з відомими методиками.
Результати. У хворих на розацеа встановлено вірогідне збільшення вмісту МА в плазмі і в еритроцитах (відповідно: на 53,3 % та 23,9 %, p<0,001), усироватці крові – МСМ Е254 та МСМ Е280 (відповідно: на 56,4 % та 70,8 %, p<0,001), зростання активності КА (на 76,9 %, p<0,001) за лише тенденції до збільшення в сироватці крові ЦП (на 3,8 %, p>0,05), а також зменшення в еритроцитах вмісту ВГ (на 20,9 %, p<0,001). Більш істотні зміни цих показників встановлено у пацієнтів із папуло-пустульозною стадією (формою) дерматозу порівняно з пацієнтами з еритематозно-телеангіектатичною стадією (формою) розацеа, а також за тривалості дерматозу більше півроку. Висновок. У хворих на розацеа встановлено вірогідні зміни показників прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу, що свідчать про зростання інтенсивності процесів вільнорадикального окиснення ліпідних структур і формування стану ендогенної інтоксикації на тлі підвищення та зниження активності факторів антиоксидантного захисту, які є більш істотними у пацієнтів із папуло-пустульозною стадією (формою) дерматозу та тривалістю захворювання більше півроку, що обґрунтовує диференційоване призначення в комплексній терапії таких осіб засобів антиоксидантної дії.
Посилання
Golovchenko DYa, Puryshkina OD, Sologub LV. K voprosam kompleksnogo lecheniya rozatsea [To the questions of complex treatment of rosacea]. Ukrains'kyi zhurnal dermatolohii, venerolohii, kosmetolohii. 2016;1:115. (in Russian).
Powell FC. Understanding rosacea. Br J Dermatol. 2015;173(3):635-7.
Koroleva ZhV, Borovikov VM. Opyt primeneniya preparata «Aknetin» u bol'nykh s rozatsea [The experience of using the drug "Aknetin" in patients with rosacea]. Ukrains'kyi zhurnal dermatolohii, venerolohii, kosmetolohii. 2016;1:36-9. (in Russian).
Van Der Linden MDM, Van Rappard CD, Daams GJ, Sprangers AGM, Spuls IP, De Korte J. Health-related quality of lifе in patients with cutaneous rosacea: asystematic review. Acta Dermato-Venereologica. 2015;4(195):395-400.
Aiziatulov RF, Poliakh YaO, Poimanova OS. Vzaiemodiia rozhevykh vuhriv z inshymy zakhvoriuvanniamy [Interaction of pink acne with other diseases]. Zhurnal dermatovenerolohii ta kosmetolohii im. M. O. Torsuieva. 2016;1-2:48-53. (in Ukrainian).
Molochkov AV, Ovsyannikova GV. Metronidazol v naruzhnom lechenii rozatsea [Metronidazole in external treatment of rosacea]. Ukrains'kyi zhurnal dermatolohii, venerolohii, kosmetolohii. 2016;2:85-8. (in Russian).
Bahadoran P. Reflectance confocal microscopy: a new key for assessing the role of Demodex in rosacea? Brit. J. Dermatol. 2015;173(1):8-9.
Denysenko OI, Perepichka MP, Haievs'ka MIu. Kompleksne likuvannia khvorykh na psoriaz iz zastosuvanniam preparatu z metabolichnoiu ta aktyoksydantnoiu diiamy [Complex treatment of psoriasis patients with the use of a drug with metabolic and antioxidant effects]. Zhurnal dermatovenerolohii ta kosmetolohii im. M. O. Torsuieva. 2015;1-2:21-4. (in Ukrainian).
Stepan NA, Denysenko OI. Stan oksydantno-antyoksydantnoho homeostazu u khvorykh na ekzemu — meshkantsiv Pivnichnoi Bukovyny [State of oxidant-antioxidant homeostasis in patients with eczema - residents ofNorthern Bukovina]. Zhurnal dermatovenerolohii ta kosmetolohii im. M. O. Torsuieva. 2014;1-2:101-105. (in Ukrainian).
Polyakh YaA. Dezintoksikatsionnye sredstva v kompleksnoy terapii rozatsea [Detoxification in complex therapy of rosacea]. Zhurnal dermatovenerolohii ta kosmetolohii im. M. O. Torsuieva. 2012;1-2:127-32. in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 M. V. Storozhuk
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).