Клінічні особливості перебігу неалкогольної жирової хвороби печінки у пацієнтів літнього віку на фоні цукрового діабету типу 2
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXII.1.85.2018.15Ключові слова:
неалкогольна жирова хвороба печінки, цукровий діабет типу 2, вікові особливості перебігуАнотація
Вікові особливості перебігу неалкогольної жирової хвороби печінки представлені в літературі недостатньо і потребують доопрацювання в контексті корекції схем терапії з урахуванням віку хворого.
Мета дослідження — вивчити особливості перебігу неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП) у чоловіків і жінок, поєднаної з цукровим діабетом типу 2 в осіб літнього віку (60-75років).
Матеріал і методи. Ретроспективно вивчили історії хвороби 58 пацієнтів літнього (60-75 років) віку, хворих на НАЖХП у поєднанні з цукровим діабетом типу 2. Для ідентифікації діагнозу НАЖХП комплексно враховували дані клініко-лабораторних, біохімічних та інструментальних досліджень згідно зі стандартами обстеження хворих із патологією органів шлунково-кишкового тракту. До моменту обстеження пацієнти не отримували лікування НАЖХП за стандартними схемами. Статистичну обробку результатів здійснювали за допомогою програми Statistica 6.1.
Результати. У середньому вік пацієнтів становив (64,58±0,66) роки. Серед них чоловіків — 24,1%, жінок –75,9%. Термін виявлення захворювання на цукровий діабет становив від 1 до 53 років, у середньому (14,61±1,43) роки, більш ніж половина пацієнтів хворіли від 11 до 20 років — 55,2%. НАЖХП у стадії жирової інфільтрації печінки мали 28 пацієнтів (46,7%). Стеатогепатит, дисліпідемію діагностували в 53,3% випадків (30 пацієнтів). У цій групі в 20,69% випадків встановлено І стадію жирового гепатозу, у 51,73% випадків — ІІ стадію, у 27,58% випадків — ІІІ стадію. Діаметр ворітної вени становив більше 10 мм у 16 пацієнтів (27,58%). Пальпаторно печінка була збільшена і виступала на (1,81±0,07) см із-під краю реберної дуги (від 1,0 до 2,5 см) у 36 пацієнтів (62,063%). Функціональний стан печінки залишався задовільним. Білковий, пігментний та ліпідний обміни характеризувалися показниками в референтних межах показника в здорових осіб; тимолова проба в жінок виявила виражені ознаки мезенхімально-запального синдрому. Встановлено низький рівень ліпопротеїдів високої щільності, високі показники рівня ліпопротеїдів низької і дуже низької щільності і високий рівень атерогенності; підвищення вмісту тригліцеридів у чоловіків. Висновки. У чоловіків, хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі цукрового діабету, розвиток діабетичних ускладнень проходив подібно до жінок. Однак у жінок встановлено менший відсоток випадків дисциркуляторної змішаної енцефалопатії (І ст.), у чоловіків більший (І-ІІІ ст.); частіше виявляли ураження сітківки, ангіопатії кінцівок, дисметаболічної міокардіопатії та нефропатії. Неалкогольна жирова хвороба печінки в стадії жирової інфільтрації печінки мали 28 пацієнтів (46,7%); стеатогепатит, дисліпідемію діагностували в 53,3% випадків (30 пацієнти). У цій групі у половини пацієнтів встановлено ІІ стадію гепатозу, спостерігали значні відхилення в показниках ліпідного спектра крові, що підтримує високий ризик атеросклерозу, особливо в чоловіків.
Посилання
Babak OYa. Prichiny i metabolicheskie posledstviya nealkogol'noy zhirovoy bolezni pecheni [Causes and metabolic consequences of non-alcoholic fatty liver disease]. Suchasna hastroenterolohiia. 2010;4:8-16. (in Russian).
Yki-Järvinen H. Diagnosis of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD). Duodecim. 2016;132(22):2099-106.
Männistö V, Pihlajamäki J. Fatty liver — so what? Duodecim. 2016;132(18):1707-13.
Mammaev SN, Mazhidov AI, Khalimova ZA, Karimova AM. Pokazateli tsitokinovoy sistemy u bol'nykh nealkogol'nym steatogepatitom [Indices of the cytokine system in patients with non-alcoholic steatohepatitis]. Vestnik Natsional'nogo mediko-khirurgicheskogo Tsentra im. N. I. Pirogova. 2007;2(2):77-80. (in Russian).
Maruschak MI, Antonichev MM, Mazur LP. Mekhanizmy formuvannia metabolichnykh porushen' pry diabetychnomu steatohepatyti [Mechanisms of the formation of metabolic disorders in diabetic steatohepatitis]. Suchasna hastroenterolohiia. 2013;2:30-4. (in Ukrainian).
Rudenko TM. Korektsiia proiaviv nealkohol'noho steatohepatytu u khvorykh na arterial'nu hipertenziiu z ozhyrinniam [Correction of manifestations of non-alcoholic steatohepatitis in patients with arterial hypertension with obesity]. Zhurnal klinichnykh ta eksperymental'nykh medychnykh doslidzhen'. 2013;1(2):191-95. (in Ukrainian).
Stel'makh VV, Kozlov VK, Baranov VL, Latarija JeL, Nekrasova AS. Energotropnaya patogeneticheski orientirovannaya terapiya suktsinatsoderzhashchimi preparatami pri nealkogol'noy zhirovoy bolezni pecheni: perspektivy klinicheskogo primeneniya [Energotropic pathogenetically oriented therapy with succinate-containing drugs for non-alcoholic fatty liver disease: prospects for clinical use]. Meditsinskiy alfavit. Gastroenterologiya 1. 2013;2:40-6. (in Russian).
Chesnokova LV, Petrov IM, Troshina IA, Medvedeva IV. Soderzhanie provospalitel'nykh tsitokinov v zavisimosti ot stadii fibroza pecheni u bol'nykh s metabolicheskim sindromom i nealkogol'noy zhirovoy bolezn'yu [The content of proinflammatory cytokines, depending on the stage of liver fibrosis in patients with metabolic syndrome and non-alcoholic fatty disease]. Klinicheskaya meditsina. 2013;91(12):30-5. (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 S. A. Pavlovskyi
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).