Хронічний некалькульозний холецистит та цукровий діабет типу 2: клінічно-інструментальні особливості коморбідної патології
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXIII.1.89.2019.8Ключові слова:
хронічний некалькульозний холецистит, цукровий діабет типу 2, синдромАнотація
Мета роботи — виявити особливості клінічного перебігу та інструментальних змін при поєднанні хронічного некалькульозного холециститу (ХНХ) та цукрового діабету (ЦД) типу 2.
Матеріал і методи. Клінічне обстеження проведено в 120 осіб, хворих на ЦД типу 2 та ХНХ. Всі хворі були розподілені на дві групи залежно від наявності ХНХ та поєднаної патології: 1‑ша група — особи, хворі на ЦД типу 2 та ХНХ, 2‑га група — особи, хворі на ізольований ХНХ. Проведено ретельне обстеження з використанням загальноприйнятих клінічних, лабораторних, біохімічних, інструментальних досліджень. Усім пацієнтам проведено багатомоментне дуоденальне зондування (БДЗ) та ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини.
Результати. Больовий синдром спостерігався у 100% пацієнтів 2‑ї групи та в 51,7% осіб 1‑ї групи. Відзначено вірогідну різницю інтенсивності больового синдрому в досліджуваних осіб. Провідними симптомами диспепсичного синдрому серед хворих були метеоризм та нудота. У пацієнтів із поєднаною патологією переважали ознаки ваготонії: емоційна лабільність, мерзлякуватість та спрага. При проведенні УЗД у всіх осіб спостерігалися всі ехографічні ознаки ХНХ. Позитивний ультразвуковий симптом Мерфі спостерігався лише у 87,1% осіб 1‑ї групи та 100% пацієнтів 2‑ї групи. Враховуючи дані УЗД та БДЗ, у всіх обстежених хворих виявлено гіпотонічно-гіпокінетичну дискінезію жовчовивідних шляхів, яка проходила тяжче у пацієнтів із поєднаною патологією.
Висновки. В осіб, хворих на хронічний некалькульозний холецистит та цукровий діабет типу 2, больовий синдром наявний лише в половини обстежених осіб із його незначною інтенсивністю, у той час як у хворих на ізольований хронічний некалькульозний холецистит був наявний больовий синдром у 100% обстежених з помірною його інтенсивністю та появи больового синдрому через 1–1,5 години після їди. У пацієнтів 1‑ї групи вірогідно частіше переважали закрепи та метеоризм, що, ймовірно, пов’язано з наявною діабетичною автономною нейропатією. У структурі астеновегетативного синдрому в пацієнтів 1‑ї групи переважали ознаки ваготонії, які свідчать про суттєвіші порушення гомеостазу організму в осіб даної категорії порівняно з особами 2‑ї групи. Ультрасонографічно встановлено, що у хворих на хронічний некалькульозний холецистит та цукровий діабет типу 2 спостерігалося потовщення стінок, нерівність та наявність деформацій, збільшення розмірів жовчного міхура, зниження порогу больової чутливості при перевірці ультразвукового симптому Мерфі, наявність гіпотонічно-гіпокінетичної дискінезії.
Посилання
Pinto A, Reginelli A, Cagini L, Coppolino F, Stabile Ianora AA, Bracale R, et al. Accuracy of ultrasonography in the diagnosis of acute calculous cholecystitis: review of the literature. Crit Ultrasound J. 2013;5(1):11.
Jain A, Paranjape S. Prevalence of type 2 diabetes mellitus in elderly in a primary care facility: An ideal facility. Indian J Endocrinol Metab. 2013;17(1):318-22.
Gaur С, Mathur А, Agarwal А, Verma K, Jain R, Swaroop A. Diabetic autonomic neuropathy causing gall bladder dysfunction. J Assoc Physicians India. 2000;48(6):603-5.
Sasazuki S, Kono S, Todoroki I, Honjo S, Sakurai Y, Wakabayashi K, et al. Impaired glucose tolerance, diabetes mellitus, and gallstone disease: an extended study of male self-defense officials in Japan. Eur J Epidemiol. 1999;15(3):245-51.
Elwood DR. Cholecystitis. Surg Clin North Am. 2008;88(6):1241-52.
Pacchioni M, Nicoletti C, Caminiti M, Calori GM. Association of Obesity and Type II Diabetes Mellitus as a Risk Factor for Gallstones. Digestive Diseases and Sciences. 2000;45(10):2002-6.
Saryusz-Wolska M, Loba J, Czupryniak L. Delayed gastric emptying and gallbladder motylity dysfunction in long-standing diabetes mellitus. Diabetologia. 2009;1:256.
Parithivel VS, Gerst PH, Banerjee S, Parikh V, Albu E. Acute acalculous cholecystitis in young patients without predisposing factors. Am Surg. 1999;65(4):366-8.
Ziessman HA. Nuclear medicine hepatobiliary imaging. Clin Gastroenterol Hepatol. 2010;8(2):111-6.
Corazziari E. Sphincter of Oddi dysfunction. Dig Liver Dis. 2003;35(3):26-9.
Pazzi P, Scagliarini R, Gamberini S, Pezzoli A. Review article: gall-bladder motor function in diabetes mellitus. Aliment Pharmacol Ther. 2000;14(2):62-5.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Yu. F. Marchuk, D. R. Andriychuk
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).