Вплив окиснювального стресу на стан плода і новонародженного у вагітних із вузловим зобом
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXIV.2.94.2020.44Ключові слова:
вагітність, вузловий зоб, новонароджений, пероксидація ліпідів, антиоксидантна системаАнотація
Мета роботи – вивчити стан процесів пероксидації ліпідів (ПОЛ) і антиоксидантної системи (АОС) у новонароджених від матерів із вузловим зобом, вплив окисного стресу на стан плода і новонародженого.
Матеріал і методи. Проведено аналіз стану 20 плодів від здорових жінок (контрольна група) і 54 плодів від жінок із вузловим зобом (основна група). З них 30 плодів від жінок із вузловим зобом І ступеня (І група) і 24 – від жінок із вузловим зобом ІІ ступеня (ІІ група). Про стан внутрішньоутробного плода судили за даними кардіотокографії (КТГ), біофізичного профілю плода (БПП), результатів доплерометрії. Для оцінки стрес-реалізуючих і стрес-лімітувальних систем організму вивчали деякі показники ПОЛ і АОС. Вміст продуктів ПОЛ оцінювали за рівнем гідроперекисів ліпідів і малонового альдегіду. Стан АОС вивчали за вмістом глутатіону в еритроцитах і активності ферменту глутатіон-пероксидази. Забір крові у плодів проводили з вени пуповини після народження.
Результати. З’ясовано, що в новонароджених І групи у відповідь на накопичення продуктів ПОЛ значно зростав вміст глутатіону (35,5±1,0 мкмоль/мл ер. проти 31,5±1,1 мкмоль/мл ер. у новонароджених контрольної групи, р<0,05) і активність глутатіон – пероксидази (28,5±1,1 мкмоль/мл ер. проти 24,4±1,2 мкмоль/мл ер., р<0,05), що свідчить про напруження компенсаторно-пристосувальних механізмів. У новонароджених ІІ групи надлишкове накопичення малонового альдегіду не супроводжувалось підвищенням рівня глутатіону (35,5±1,0 мкмоль/мл ер. проти 36,7±1,2 мкмоль/мл ер., р>0,05), що свідчить про антиоксидантну недостатність і порушення компенсаторно-пристосувальних механізмів. Дані КТГ, БПП і доплерометрії свідчать про погіршення стану плода у жінок із вузловим зобом. З’ясовано, що чим більше виражена ступінь прояву вузлового зоба, тим нижча бальна оцінка плода (р<0,05).
Висновки. У новонароджених від матерів із вузловим зобом І ступеня має місце активація антиоксидантної системи у відповідь на інтенсифікацію процесів пероксидації ліпідів. У новонароджених від матерів із вузловим зобом ІІ ступеня має місце антиоксидантна недостатність, що свідчить про напруження компенсаторно-пристосувальних механізмів організму. Наявність вузлового зоба у матері є фактором ризику розвитку плацентарної дисфункції. Стан плода та новонародженого знаходиться в прямій залежності від ступеня прояву вузлового зоба і стану антистресорних механізмів захисту.
Посилання
Bakhareva IV. Rol' antioksidantov pri beremennosti vysokogo riska [The role of antioxidants in high-risk pregnancy]. Ginekologiya. 2014;16(1):90-6. (in Russian).
Totoyan ES. Reproduktivnaya funktsiya zhenshchin pri patologii shchitovidnoy zhelezy [Reproductive function of women with thyroid pathology]. Akusherstvo i ginekologiya. 1994;1:8-11. (in Russian).
Shcherbakova VV, Novikova EA. Narushenie funktsii shchitovidnoy zhelezy i beremennost' [Impaired thyroid function and pregnancy]. Mezhdunarodnyy meditsinskiy zhurnal. 2000;6(2):47-50. (in Russian).
Kosilova SYe. Study of the state of compensatory-adaptive mechanisms in pregnant women with adenomatous goiter. Deutscher Wissenschaftsherold. German Science Herald. 2019;1:10-3. DOI: 10.19221/201912.
Knuppel RA, Hassan MI, McDermott JJ, Tucker JM, Morrison JC. Oxidative Stress and Antioxidants: Preterm Birth and Preterm Infants [Internet]. In: Morrison J, editor. Preterm Birth - Mother and Child. In Tech; 2012[cited 2020 May 10]. Available from: https://www.intechopen.com/books/preterm-birth-mother-and-child/oxidative-stress-and-antioxidants-preterm-birth-and-preterm-infants. DOI: 10.5772/38970.
Prokopenko VM, Pavlova NG. Znachenie glutation-zavisimykh fermentov antioksidantnoy zashchity v funktsional'noy aktivnosti platsenty cheloveka [The value of glutathione-dependent antioxidant enzymes in the functional activity of human placenta]. Akusherstvo i ginekologiya. 2014;11:62-7. (in Russian).
Shalina RI, Kanzapetov MR. Antioksidanty i ikh rol' v akusherskoy praktike [Antioxidants and their role in obstetric practice]. Ginekologiya. 2013;15(5):3-7. (in Russian).
Mert I, Oruc AS, Yuksel S, Cakar ES, Buyukkagnici U, Karaer A, et al. Role of oxidative stress in preeclampsia and intrauterine growth restriction. J Obstet Gynaecol Res. 2012;38(4):658-64. doi: 10.1111/j.1447-0756.2011.01771.x.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 S. Ye. Kosilova
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).