Один із п’яти геніїв світової мікробіології та імунології – Володимир Аронович Хавкін
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXIV.3.95.2020.94Ключові слова:
В.А. Хавкін, мікробіолог, вчений, холера, чумаАнотація
Актуальність. Річниця дня народження та вагомі заслуги для світової науки та боротьбі з особливо небезпечними інфекціями Володимира Ароновича Хавкіна спонукало авторів пригадати славетні сторінки історії, які пов’язані з його життєдіяльністю і творчістю. Видатний учений та винахідник, за результатами своїх досліджень, врятував тисячі людей від хвороб, які й у сучасному світі створюють серйозну загрозу для людства.
Мета роботи – встановлення історичної ролі В.А. Хавкіна у розвитку як мікробіологічної науки, так і медицини загалом.
Матеріал і методи базуються на аналізі історичних даних та джерел літератури, пов’язаних із біографією В.А. Хавкіна.
Результати. Кінець XIX та початок XX століть – це часи монументальних перебудов як у політиці, економіці, суспільному житті, так і часи наукових відкриттів, появи нових наук та грандіозних змін у науковій думці. Все це знайшло відображення у біографії В.А. Хавкіна. Радикальна політична діяльність у юнацькі роки та антисемітизм Російської Імперії фактично повністю закрили можливості для його роботи у науковій сфері. Еміграція в Європу разом із своїм учителем І.І. Мечніковим дозволила не тільки отримати перспективну роботу, але й сформувати науковий напрямок подальших досліджень ученого – захист організму людини від інфекційних хвороб шляхом використання вакцин та імунних сироваток. Першим вагомим науковим досягненням В.А. Хавкіна вважають розробку першої атенуйованої живої вакцини проти холери, яка використовується і в сучасному світі. Таким самим рішучим кроком стало створення протичумної вакцини під час епідемії у м. Бомбей.
Висновки. Історія життя В.А. Хавкіна залишається прикладом для багатьох науковців, бактеріологів та епідеміологів сучасності. Його наукові досягнення стали одним з найвагоміших у боротьбі з інфекційними хворобами.
Посилання
Ivanytsia VO, Yurhelaitys NH, Burlaka TV. Mikrobiolohiia v Odes'komu natsional'nomu universyteti im. I. I. Mechnykova (1865-2003) [Microbiology at Odessa National University. I. I. Mechnikov (1865-2003)]. Odessa: Feniks; 2004. 136 p. (in Ukrainian).
Reznik VI. Velikaya dusha Vladimira Khavkina [The great soul of Vladimir Khavkin]. Melitopol'skiy kraevedcheskiy zhurnal. 2013;1:3-11. (in Russian).
Yurzhenko OI, editor. Istoriia Odes'koho universytetu za 100 rokiv. ODU im. I.I. Mechnykova [History of Odessa University for 100 years. ODU I.I. Mechnikov]. Kyiv: Vyd-vo Kyivs'koho un-tu; 1968. 423 p. (in Ukrainian).
Lukash OI. Z istorii rozvytku ukrains'ko-indiis'kykh zv’iazkiv [From the history of Ukrainian-Indian relations]. Indiia: davnyna i suchasnist': zbirnyk naukovykh prats'. Vyp. I. 2-he vyd. NAN Ukrainy, DU «Instytut vsesvitn'oi istorii NAN Ukrainy». Kyiv; 2016. 75-86 p. (in Ukrainian).
Popovskiy M. Sud'ba doktora Khavkina [The fate of Dr. Khavkin]. Moscow: Izd-vo vostochnoy literatury; 1963. 131 p. (in Russian).
Markish DP. Makhatma. Vol'nye fantazii iz zhizni samogo neizvestnogo cheloveka. Roman o velikom uchenom Vladimire Khavkine [Mahatma. Free fantasies from the life of the most unknown person. A novel about the great scientist Vladimir Khavkin]. Moskow: Fond Vladimira Khavkina, Duel' Aleksandr i BukiVedi; 2019. 228 p. (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 L. I. Sydorchuk, V. B. Popovych, A. O. Mikheyev, I. Y. Sydorchuk, V. S. Dzhuryak
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).