Аналіз факторів, що впливають на формування невротичних розладів у студентів закладів вищої освіти
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXV.3.99.2021.24Ключові слова:
непсихотичні психічні розлади; фактори ризику; студентиАнотація
У статті проаналізовано фактори, що впливають на формування непсихотичних психічних розладів (НПР) у студентів закладів вищої освіти.
Мета дослідження. Провести аналіз факторів, що впливають на формування непсихотичних психічних розладів у студентів закладів вищої освіти.
Матеріал і методи. Аналізували результати обстеження 1235 студентів. Застосовані методи: клінічний, клініко-психопатологічний, клініко-епідеміологічний, клініко-анамнестичний, експериментально-психологічний та статистичний.
Результати. Встановлено, що проживання на самоті суттєво збільшує ризик виникнення НПР, а саме у 2,21 раза. Достовірно більше студентів, які перебувають у шлюбі, мають НПР 15,46% проти 3,53% здорових студентів (р < 0,05). Достовірно більше студентів з НПР оцінили стосунки в сім’ї як "спокійні, холодні" 19,87% проти 4,14% здорових студентів (р < 0,05). Отже, можна сказати, що холодні стосунки в сім’ї є одним із факторів формування НПР. Достовірно більше студентів з НПР визнали міжособистісні конфлікти в колективі, як актуальну проблему – 96 (30,28%), у той час як тільки 165 (17,97%) здорових студентів відзначили дану проблему (р < 0,05).
Висновки. Виявлені закономірності необхідно враховувати при побудові програм ранньої діагностики НПР, а також при плануванні індивідуально спрямованої психотерапевтичної допомоги.
Посилання
Ryabtseva VM. Otnoshenie k bolezni i strategii sovladaniya pri nepsikhoticheskikh rasstroystvakh yunosheskogo vozrasta [Attitude towards illness and coping strategies in adolescent non-psychotic disorders]. Psikhiatriya. 2016;71:79-80. (in Russian).
Khaustova OO. Biopsykhosotsial'na model': maibutnie psykhiatrii [Biopsychosocial model: the future of psychiatry]. Arkhiv psykhiatrii. 2013;19(3):144-5. (in Ukrainian).
Reshetova TV, Gerasimova AV, Reshetov AV. Depressiya v obshchey vrachebnoy praktike: mediko-sotsial'nye osobennosti sovremennogo bol'nogo i kognitivnosberegayushchaya terapiya [Depression in general medical practice: medical and social characteristics of the modern patient and cognitive-saving therapy]. Psikhiatriya i psikhofarmakoterapiya im. P.B. Gannushkina. 2017;4:22-9. (in Russian).
Loginov IP, Solodkaya EV, Savin SZ. Sovremennye predstavleniya ob etnicheskikh osobennostyakh nepsikhoticheskikh depressivnykh rasstroystvakh v podrostkovom vozraste (transkul'tural'noe issledovanie) [Modern ideas about ethnic characteristics of non-psychotic depressive disorders in adolescence (transcultural research)]. Mezhdunarodnyy nauchno-issledovatel'skiy zhurnal. 2017;4:162-5. (in Russian).
Aleksandrovskiy YuA. Pogranichnye psikhicheskie rasstroystva [Borderline mental disorders]. Moscow: Meditsina; 2000. 496 p. (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 О. Юрценюк
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).