Прогнозування розвитку тромботичних ускладнень в осіб літнього віку з ішемічною хворобою серця і миготливою аритмією
Ключові слова:
фібриляція передсердя; тромбоемболічні ускладнення; літній вікАнотація
Обстежено 120 пацієнтів з ІХС і постійною формою фібриляції передсердь (ФП), що знаходилися на стаціонарному лікуванні в Кіровоградському обласному кардіологічному диспансері. Середній вік пацієнтів складав 67±6,1 року. У початковому стані всім пацієнтам проводилося дослідження показників ліпідного обміну, коагулограми, ЕХО-кардіографія і дослідження головного мозку. Для проведення розрахунків і динамічного спостереження за хворими розроблена комп'ютерна база даних. За наслідками трирічного спостереження за пацієнтами літнього віку з ІХС і ФП, що приймали різні класи антитромботичних препаратів, у 20,8 % випадків виникли гострі порушення мозкового кровообігу. Прогностичне значення для розвитку церебральних тромбоемболічних ускладнень у групі обстеження мали розмір лівого передсердя, рівень Д-димерів, фібриногену і С-рективний білок (СРБ). Критичний рівень показників, прогностично значущих для розвитку тромбоемболічних ускладнень (ТЕУ), склав: розмір лівого передсердя > 56 мм, рівень Д-димерів > 0,6 мкг/мл, фібриноген > 3700 мг/л і СРБ > 6,5 мг/л. Виявлені специфічність і чутливість цих показників, а також значущість позитивного і негативного результатів, відношення шансів виникнення ТЕУ. Розроблена методика підрахунку ризику виникнення ТЕУ у кожного пацієнта. Рекомендовано при виборі антитромботичного препарату ґрунтуватися на рівні Д-димеру, як найбільш значущого показника для ризику виникнення ТЕУ.
Посилання
Cherednychenko MZ, Sychov OS, Shabil'ianova LO. Chastota tromboembolichnykh uskladnen' u khvorykh z riznymy formamy fibryliatsii peredserd' [Frequency of thromboembolic complications in patients with various forms of atrial fibrillation]. Ukrains'kyi kardiolohichnyi zhurnal. 2007;5:63-6. (in Ukrainian).
Wolf PA, Abbot RD, Kannel WB. Atrial fibrillation as independent risk factor for stroke: the Framingham Study. Stroke. 1991;22(8):983-8.
Preobrazhenskiy DV, Sidorenko BA, Kiktev VG. Insul't i drugie tromboembolicheskie oslozhneniya pri mertsanii predserdiy. Chast'1. Rasprostranennost' i faktory riska [Stroke and other thromboembolic complications with atrial fibrillation. Part 1. Prevalence and risk factors]. Kardiologiya. 2004;3:83-6. (in Russian).
Kannel WB, Benjamin EJ. Status of the Epidemiology of Atrial Fibrillation. Med Clin of North Am. 2007;92(1):17-40.
Fuster V, Rydén LE, Cannom DS, Crijns HJ, Curtis AB, Ellenbogen KA, et al. ACC/AHA/ESC 2006 Guidelines for the Management of Patients With Atrial Fibrillation. J Am Coll Cardiol. 2006;48(4):854-906.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 В. Лішневська, Є. Покрова
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).