Порушення периферичного диференціювання Т-клітин як механізм прискореного старіння імунної системи
Ключові слова:
імунітет; Т-клітини пам'яті; периферичне диференціювання; парабіоз; старінняАнотація
Зниження імунологічних функцій з віком є добре відомим фактом. Передбачається, що імунні порушення зумовлені або змінами в самих лімфоцитах, їх найближчому мікрооточенні, або гуморальними чинниками. З метою виявлення пускового механізму вікових змін імунітету ми створили гетерохронні парабіотичні пари з різним терміном співіснування, а також визначили послідовність виникнення вікових порушень у молодих партнерів по гетерохронному парабіозу. Операції по парабіозу проведені на молодих (3 міс.) і старих (24 міс.) самцях мишей лінії CBA/Ca, з терміном співіснування 3, 6 і 12 тижнів. Використані рутинні імунологічні методи дослідження і RT-PCR. Отримано різке зниження імунологічних функцій у молодого партнера по гетерохронному парабіозу, яке прогресувало в міру співіснування тварин. Первинні зміни імунологічних параметрів стосувалися складу Т-клітинних субпопуляцій у селезінці, першим з яких було різке підвищення відносної кількості CD8+CD44+ клітин через три тижні після операції. Прогресивна зміна клітинного складу спленоцитів зрештою призвела до зниження функціональних показників імунної системи в молодих гетерохронних партнерів. Отримані результати свідчать про те, що вікові зміни, які виникають в імунній системі молодих гетерохронних партнерів, можуть бути опосередковані порушенням периферичного диференціювання Т-лімфоцитів.
Посилання
Grubeck-Loebenstein B, Wick G. The aging of the immune system. Adv Immunol. 2002;80:243-84.
Mosman T. Rapid colorimetric assay for cellular growth and survival: application to proliferation and cіtotoхity assays. J Immunol Metods. 1983;65:55-63.
Wagers AJ, Sherwood RI, Christensen JL, Weissman IL. Little Evidence for Developmental Plasticity of Adult Hematopoietic Stem Cells. Science. 2002;297(5590):2256-9.
Weng NP. Aging of the immune system: how much can the adaptive immune system adapt? Immunity. 2006;24(5):495-99.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 І. Пішель, А. Родниченко, Т. Орлова, Д. Шитіков, М. Кучма, М. Юзик, Г. Бутенко
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).