Проблема коморбідних станів у національній угоді з діагностики та лікування хронічного обструктивного захворювання легень із позиції власного досвіду. Обговорення наказу №555
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XVIII.3.71.2014.172Ключові слова:
коморбідність, хронічне обструктивне захворювання легень, артеріальна гіпертензія, депресія, цукровий діабетАнотація
Метою роботи було проаналізувати поширеність коморбідної патології у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) та вплив коморбідності на перебіг захворювання у світі сучасних рекомендацій щодо курації хворих на ХОЗЛ та з позиції власного досвіду. Проведено аналіз поширеності артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, цукрового діабету, психосоматичних порушень у хворих на ХОЗЛ. Встановлено, що порівняно зі світовими даними, поширеність супутньої патології діагностується значно рідше у хворих на ХОЗЛ, що може бути зумовлено проблемами гіподіагностики самого ХОЗЛ. У той же час серед осіб із коморбідною патологією діагностовано ряд суттєвих клінічних синдромів, що визначають перебіг та тяжкість захворювання. У хворих на ХОЗЛ із супутніми захворюваннями серцево-судинної системи застосування бета-адреноблокаторів є ефективним та безпечним та може вплинути на прогноз цих пацієнтів.
Посилання
1. Adasheva T. Arterial'naja gipertonija u bol'nyh HOBL [Arterial hypertension in patients with COPD]. Med. gazeta. 2009;73:8-9. (in Russian).
2. Kostjuk IF. Diagnosticheskie i terapevticheskie aspekty arterial'noj gipertenzii v sochetanii s hronicheskoj obstruktivnoj bolezn'ju legkih professional'nogo geneza [Diagnostic and therapeutic aspects of arterial hypertension in combination with chronic obstructive pulmonary disease of a professional genesis]. Med. s'ohodni i zavtra. 2008;4:76-2. (in Russian).
3. Kovalenko SV. Likuvannia suputn'oi arterial'noi hipertenzii u khvorykh na khronichne obstruktyvne zakhvoriuvannia lehen' litn'oho viku [Treatment of concomitant arterial hypertension in patients with chronic obstructive pulmonary disease in the elderly]. Buk. med. visnyk. 2008;12(1):127-30. (in Ukrainian).
4. Todoriko LD. Osoblyvosti diahnostyky i likuvannia KhOZL za umov riznykh klinichnykh sytuatsii [Features of diagnosis and treatment of COPD in different clinical situations]. Klin. imunol. Alerholohiia. Infektolohiia. 2012;7:5-10. (in Ukrainian).
5. Todoriko LD. KhOZL pry ishemichnii khvorobi sertsia ta arterial'nii hipertenzii [COPD for coronary heart disease and arterial hypertension]. Tuberkul'oz, lehenevi khvoroby, VIL-infektsiia. 2013;1:102-08. (in Ukrainian).
6. Barnes PJ. Chronic obstructive pulmonary disease: effects beyond thelungs. PLoSMed. 2010;7:100-02.
7. Carverley PMA. Cardiovascular event in patients with COPD: TORCH Study results. Thorax. 2010;65:719-25.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2014 Y. M. Mostovoy, L. V. Rasputina, A. O. Dovgan, M. V. Ovcharuk
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).