Особливості хронічної HBV-інфекції у ВІЛ-інфікованих
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXIII.3.91.2019.63Ключові слова:
HBV-інфекція, ВІЛ-інфекція, HDV-інфекція, поєднана інфекція, особливості перебігу, фіброз печінки, «прихований» гепатит В, лікуванняАнотація
Мета роботи — оцінка перебігу гепатиту В у ВІЛ-інфікованих пацієнтів та ефективності стандартної терапії таких хворих, встановити особливості формування фіброзу печінки, визначити поширеність маркерів теперішньої, перенесеної або «прихованої» HBV-інфекції, а також частоту супутнього гепатиту D (ГD) у хворих на ВІЛ-інфекцію.
Матеріал і методи. Проаналізовано перебіг хронічного гепатиту В (ХГВ) у 100 осіб: 50 — із діагнозом HBV-моноінфекція (1‑ша група) і стільки ж із ХГВ із супутньою ВІЛ-інфекцією (2‑га група). Здійснювали скринінг на гепатити В і D, клінічне та біохімічне дослідження, встановлювали ступінь фіброзу печінки за шкалою METAVIR. Крім того, з метою визначення поширеності маркерів теперішньої, перенесеної або «прихованої» HBV-інфекції у хворих на ВІЛ-інфекцію проаналізовані амбулаторні карти спостереження 114 пацієнтів.
Результати. ХГВ на тлі ВІЛ-інфекції частіше, ніж при HBV-моноінфекції супроводжується клінічними проявами астеновегетативного, диспептичного синдромів і гепатоспленомегалією, а також тенденцією до значнішого синдрому цитолізу. При цьому, у разі ВІЛ-інфекції вірусне навантаження (ВН) HBV на порядок вище, ніж у хворих тільки на ХГВ. У 6,7% хворих на ВІЛ-інфекцію виявили дезоксирибонуклеїнову кислоту (ДНК) HBV разом із маркерами перенесеної HBV-інфекції без одночасного виявлення HBsAg, що може вказувати на наявність «прихованого» гепатиту В. Тому навіть при виявленні анти-НВсor, анти-НВе і негативному результаті дослідження на HBsAg доцільне обстеження пацієнта на генетичний матеріал НВV за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Антиретровірусна терапія (АРТ) за схемою тенофовіру дизопроксил + емтрицитабін + ефавіренз ефективна і в разі супутнього ХГВ, оскільки через 6–9 міс. забезпечує зниження рівня реплікації ДНК НВV аж до її зникнення, сероконверсію HBeAg, серореверсію HBsAg, а в 4 із 27 пацієнтів — появу анти-НВs.
У 4,0% хворих на ХГВ на фоні ВІЛ-інфекції ко- або суперінфіковані вірусом гепатиту D (HDV), що супроводжується високими показниками цитолізу за відсутності жовтяниці.
Висновки. Значний вплив на ступінь фіброзу печінки при супутній ВІЛ-інфекції має рівень імунодефіциту — чим менша кількість CD4+-Т‑лімфоцитів, тим глибший фіброз і навпаки. Існує сильна зворотна кореляція між кількістю CD4+ Т‑лімфоцитів при хронічному гепатиті В у ВІЛ-інфікованих і ступенем фіброзу печінки за шкалою METAVIR (r= – 0,77– 0,89, р<0,001).
Посилання
VIL-infektsiia v Ukraini [HIV infection in Ukraine]. Informatsiinyi biuleten'. Kiev; 2016;45:130. (in Ukrainian).
Yang R, Song G, Guan W, Wang Q, Liu Y, Wei L. The Lumipulse G HBsAg-Quant assay for screening and quantification of the hepatitis B surface antigen. J Virol Methods. 2016;228:39-47.
Matthews PC, Geretti AM, Goulder PJ, Klenerman P. Epidemiology and impact of HIV coinfection with Hepatitis B and Hepatitis C viruses in Sub-Saharan Africa. J Clin Virol. 2014;61(1):20-33.
Epidemichna sytuatsiia z VIL-infektsii v Ukraini. 27 lystopada 2017 [The epidemic situation with HIV in Ukraine. November 27, 2017] [Internet]. Available from: http://moz.gov.ua/article/news/epidemichna-situacija-z-vil-infekcii-v-ukraini- (in Ukrainian).
Deeken JF, Tjen-A-Looi A, Rudek MA, Okuliar C, Young M, Little RF, et al. The rising challenge of non-AIDS-defining cancers in HIV-infected patients. Clin Infect Dis. 2012;55(9):1228-35.
Lee H, Park W. Public health policy for management of hepatitis B virus infection: historical review of recommendations for immunization. Public Health Nurs. 2010;27(2):148-57.
Klinichnyi protokol antyretrovirusnoi terapii VIL-infektsii u doroslykh ta Pidlitkiv. Nakaz MOZ Ukrainy № 551 vid 12.07.2010 r [Clinical protocol for antiretroviral therapy for HIV infection in adults and children adolescents. Order of the Ministry of Health of Ukraine No. 551 dated July 12, 2010] [Internet]. Available from: http://mozdocs.kiev.ua/view.php?id=11177. (in Ukrainian).
Andreichyn MA, Vasylyshyn ZP, Vynohrad NO. Epidemiolohiia [Epidemiology]. Vinnitsa: Nova Knyha; 2012. 576 p. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 V. D. Moskaliuk, I. V. Rudan
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).