Епідеміологія та специфічна профілактика кору – актуальні питання сьогодення
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXIII.3.91.2019.70Ключові слова:
кір, захворюваність, специфічна профілактика, епідемічна ситуаціяАнотація
Мета роботи – проаналізувати епідеміологічну ситуацію, розкрити особливості морфології збудника, патогенетичні особливості розвитку хвороби та окреслити перспективи ефективної профілактики кору, при використанні з цією метою вакцинації та специфічного гаммаглобуліну.
Матеріал і методи. Дослідження має теоретико-аналітичний характер, представлений у методах аналізу, синтезу, абстрагування, порівняння, систематизації та інтерпретації отриманих результатів.
Результати. Охарактеризовано показники захворюваності на кір у різних регіонах України. Відзначено, що проблема зростання захворюваності на кір на даному етапі стоїть надзвичайно гостро не лише для України, але й для низки країн Єврозони. Хворіють і дорослі, і діти, хоча класично кір є дитячою інфекцією. Незважаючи на рівень економічного розвитку та стан організації системи охорони здоров‘я, смертність від цієї недуги залишається досить високою. Зазначається, що основною причиною погіршення епідеміологічної ситуації є зниження прошарку вакцинованих осіб, нерегулярне застосування протикорового імуноглобуліну, зміна властивостей самого збудника та порушення резистентності макроорганізму, недотримання чітких правил при проведенні профілактичних щеплень у дитячих колективах.
Висновки. Таким чином, сучасній ситуації на теренах України з кором передували як епідеміологічні, так і суспільні причини, зокрема циклічність підняття захворюваності, що зумовлено властивостями збудника та зменшенням прошарку вакцинованих осіб, внаслідок дефіциту вакцини в попередні роки та негативної налаштованості населення щодо вакцинації загалом. Шляхи подолання даної проблеми окреслені своєчасним використанням специфічної профілактики, тобто вакцинації, а ще й ізоляцією та адекватним симптоматичним лікуванням хворих. Крім того, досить ефективним у плані запобігання захворюваності та зменшення інтенсивності клінічних проявів є використання специфічного імуноглобуліну.
Посилання
Kir 2019: zakhvorilo vzhe 8 500 liudei. Pershi proiavy, symptomy, zaraznist' [Measles 2019: already 8,500 people were ill. First manifestations, symptoms, contagion] [Internet]. Kyiv; Ukrains'ka pravda 1 lystopada 2018. Available from: https://life.pravda.com.ua/health/2018/11/1/233795. (in Ukrainian).
Malyi VP. Suchasni problemy koru: klinichna kartyna, diahnostyka ta likuvannia [Modern problems of the measles: clinical picture, diagnosis and treatment]. Klinichna imunolohiia. Alerholohiia. Infektolohiia. 2012;1-2:10-7. (in Ukrainian).
Horlenko MO, Poliak MA. Kir: epidemiolohiia, osoblyvosti kliniky, diahnostyka ta likuvannia [Measles: epidemiology, features of the clinic, diagnosis and treatment]. Problemy klinichnoi pediatrii. 2012;1-2:34-8. (in Ukrainian).
Marusyk UI. Kir u ditei [Measles in children]. Aktual'naya infektologiya. 2017;5:129-33. (in Ukrainian).
Moiseieva HV, Chudna LM, Bryzhata SI, Demchyshyna IV. Epidemiolohiia koru v Ukraini i suchasnyi stan problemy [Epidemiology of measles in Ukraine and the current state of the problem]. Infektsiini khvoroby. 2011;1:25-33. (in Ukrainian).
Kir atakuie Ukrainu [Measles attacks Ukraine] [Internet]. Kiev. [Read more on the TSN: Cited Jan. 15, 2018]. Available from: https://tsn.ua/ukrayina/kir-atakuye-ukraine-interaktivna-mapa-zahvoryuvan-1083725.html. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 L. B. Romaniuk, S. I. Klymniuk, N. Ya. Kravets
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).