Аналіз частоти маніфестації різних варіантів кальцинатів у молочних залозах жінок зрілого і літнього віку, за даними скринінгової мамографії
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-0737.XXVI.3.103.2022.2Ключові слова:
молочні залози; кальцинати; мамографія; зрілий вік; літній вікАнотація
Актуальність проблеми ранньої діагностики патологічних змін у молочних залозах (МЗ) жінок різного віку зумовлена, насамперед тим, що у світових рейтингах локалізації новоутворів як доброякісних, так і злоякісних, МЗ посідають сьогодні чільні позиції. За даними різних інформаційних джерел, більше ніж у 80% жінок репродуктивного віку діагностовано різні захворювання МЗ. З метою раннього виявлення патологічних змін, що розвиваються в МЗ, сьогодні широко застосовують мамографію, що дозволяє легко візуалізувати кальцинати МЗ та отримати їх повну характеристику.
Мета дослідження – з’ясування частоти виявлення та дослідження вікової динаміки різних типів кальцинатів у молочних залозах жінок зрілого та літнього віку за результатами мамографії.
Матеріал і методи. У процесі виконання дослідження опрацьовано рандомізовану вибірку архівних анонімізованих мамограм 100 жінок (50 – зрілого і 50 – літнього віку), що проходили скринінговий або профілактичний огляд. Обстеження виконані на апараті Fujifilm Amulet Innоvality (Японія) у прямій (СС) та медіально-латеральній косій (MLO) проєкціях. Кальцинати оцінювали за формою, кількістю та розмірами.
Результати дослідження. Встановлено, що в рандомізованій вибірці обстежених жінок лише у 34% осіб зрілого віку та 28% осіб літнього віку в молочних залозах не виявлено кальцинатів. У 24% осіб зрілого віку та 48% осіб літнього віку кальцинати виявлено в молочних залозах білатерально, ще у 42% осіб зрілого віку і 24% осіб літнього віку – лише в одній із молочних залоз. Серед жінок зрілого віку найбільша частка в обстеженій вибірці належить особам без кальцинатів у молочних залозах; серед осіб літнього віку найбільшу частку становлять жінки з кальцинатами в обох молочних залозах. За результатами проведених досліджень, у рандомізованій вибірці жінок зрілого та літнього віку виявлено: поодинокі розсіяні точкові кальцинати (35% обстежених); одиничні точкові/круглі кальцинати (23% обстежених); кільцеві кальцинати (11% обстежених); множинні кальцинати (19% обстежених); кальцинати більші 1 мм (14% обстежених); кальцифіковані судини (4% обстежених).
Висновки. Цифрова мамографія є високоінформативним методом обстеження молочних залоз, що дозволяє візуалізувати кальцинати та диференціювати їх за розмірами, формою і кількістю. За результатами аналізу рандомізованої вибірки огляду 100 жінок зрілого і літнього віку виявлено різні варіанти кальцинатів – поодинокі розсіяні точкові; одиничні точкові/круглі; кільцеві; множинні; більші 1 мм, а також кальцифіковані судини. З віком частота маніфестації кальцинатів молочних залоз зростає.
Посилання
WHO. 2021 Breast cancer now most common form of cancer: WHO taking action. Available from: https://www. who. int/news/item/03-02-2021-breast-cancer-now-most-common-form-of-cancer-who-taking-action.
Hromova AM, Liakhovs'ka TIu, Dobrovol's'ka LM, Hromova OL, Baklanova OL. Rannia diahnostyka ta profilaktyka dobroiakisnykh zakhvoriuvan' molochnoi zalozy v praktytsi akushera-hinekoloha [Early diagnosis and prevention of benign breast diseases in obstetrician-gynecologist practice]. Svit medytsyny ta biolohii. 2012;3:76-80. (in Ukrainian).
Kruk OIu. Problema poiednanykh zakhvoriuvan' reproduktyvnoi systemy zhinky [The problem of combined diseases of the female reproductive system]. Visnyk Vinnyts'koho natsional'noho medychnoho universytetu. 2019;23(4):733-39. (in Ukrainian).
Gromova AM, Gromova AL. Osobennosti ginekologicheskogo obsledovaniya bol'nykh s zabolevaniyami molochnikh zhelez [Features of gynecological examination of patients with diseases of the mammary glands]. Akusherstvo i ginekologiya. 2006;6:39-40. (in Russian).
Zotov AS, Velik EO, Cheshuk VE. Mastopatiya i rak molochnoy zhelezy [Mastopathy and breast cancer]. Kyiv; 2004. 87 p. (in Russian).
Lasachko SA, Kvashenko VP, Yashina EG. Diagnostika i vozmozhnosti terapii mastodinii v praktike akushera-ginekologa [Diagnostics and possibilities of therapy of mastodynia in the practice of an obstetrician-gynecologist]. Novosti farmatsii i meditsiny. 2007;3(207):8. (in Russian).
Sinitsyn VA, Rudneva TV. Lechenie bol'nykh s fibrozno-kistoznoy mastopatiey, soprovozhdayushcheysya bolevym sindromom [Treatment of patients with fibrocystic mastopathy, accompanied by pain]. Zhinochyi likar. 2007;6:31-3. (in Russian).
Warner E. Clinical practice. Breast – cancer screening. N Engl J Med. 2011;365(1):1025-32. DOI: 10.1056/NEJMcp1101540.
Bevers TB. Ultrasound for the screening of breast cancer. Curr Oncol Rep. 2008;10(6):527-28. DOI: 10.1007/s11912-008-0079-7.
Armstrong K, Moye E, Williams S, Berlin JA, Reynolds EE. Screening mammography in women 40 to 49 years of age: a systematic review for the American College of Physicians. Ann Intern Med. 2007;146(7):516-26. DOI: 10.7326/0003-4819-146-7-200704030-00008.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 О.О. Адамович, М.А.Л. Василів, З.З. Масна
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства 3.0 Міжнародна.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).